Šta treba znati o solarnim elektranama?
Solarne elektrane proizvode “zelenu” električnu energiju. Fotonaponska (solarna) elektrana je odlično rešenje za smanjenje iznosa na računima za električnu energiju. Proizvedena električna energija se direktno koristi za potrebe sopstvene potrošnje, čime se mogu ostvariti i veoma značajne uštede.
Dodatno, pad cena solarnih panela, učinio je da solarne centrale postanu ekonomski veom isplative. Povrat ukupnog ulaganja se ostvaruje već nakon par godina.
Na ovakav način domaćinstva mogu da obezbede i do 70% potreba sopstvene potrošnje energije. Da bi elektrana na mreži mogla da proizvodi električnu energiju isključivo za sopstvene potrebe, neophodno je da je priključena iza mernog mesta za merenje utrošene električne energije i da poseduje „smart metar“ koji meri tokove električne energije iza mernog mesta i ograničava proizvodnju invertora kada ona može da proizvede više od trenutne potrošnje. Solarne centrale snage od 3kW do 5kW mogu da obezbede preko 70% potreba za električnom energijom domaćinstva, dok su solarne elektrane snage veće od 15kW ekonomski isplativo rešenje za privredu.
Višak energije iz solarne elektrane može da se predaje snabdevaču električnom energijom. Uslov je da je zahtev za elektranu predat Elektrodistribuciji, kao i da se dobije saglasnost.
Na ovaj način, mali proizvođač električne energije viškove energije iz sopstvenih kapaciteta može da preda u elektro distributivni sistem, i za to dodatno umanji račun za električnu energiju.
Građani iz solarne elektrane snage do 10kW mogu da koriste proizvedenu električnu energiju za sopstvene potrebe. Viškove neiskorišćene energije skladište u električnu mrežu i nakon toga ponovo preuzmu prethodno predati višak električne energije.
Na osnovu Uredbe o kupcu-proizvođaču, kao i Zakona o planiranju i izgradnji za solarne elektrane od 10kW do 50kW je pojednostavljena procedura za pravna lica, za dobijanje dozvola za priključenje elektrane i nadoknade za predate viškove u distributivni sistem.